Organisation och kontakt

Här hittar du bland annat information om hur Nyköpings gymnasium är organiserat och kontaktuppgifter till skolledningen. Vår verksamhet finns på flera olika platser i Nyköping där varje verksamhet har en ansvarig enhetschef. 

Verksamheten inom den kommunala gymnasieskolan får sina uppdrag från Barn- och ungdomsnämnden.

Nyköpings gymnasium tillhör Division utbildning inom Nyköpings kommun. 

De olika verksamheterna inom Nyköpings gymnasium är uppdelade kring verksamhetsområde och plats.

Skolledningen på Nyköpings gymnasium

Rektor och skolchef
Heléne Linder
helene.linder@nykoping.se

Administrativ chef 
Johanna Sinko
johanna.sinko@nykoping.se

Enhetschef för vaktmästeri, bibliotek och IT Nyköpings gymnasium
Erik Pettersson
erik.pettersson@nykoping.se

Enhetschef för elevhälsan Nyköpings gymnasium
Klas Karlsson
klas.karlsson@nykoping.se

Område Gripen

Barn- och fritidsprogrammet
Bygg- och anläggningsprogrammet
Mikael Wretling
mikael.wretling@nykoping.se

Naturvetenskapsprogrammet
Teknikprogrammet
Erik Pettersson
erik.pettersson@nykoping.se
073-149 34 25

Samhällsvetenskapsprogrammet
Estetiska programmet
NIU och RIG
Johanna Bergman
johanna.bergman@nykoping.se
073-426 87 29

Gymnasiesärskolan
Lena O´Connor
lena.oconnor@nykoping.se
0155–24 81 05

Introduktionsprogrammen
Camilla Kvarnström
camilla.kvarnstrom@nykoping.se
073-426 87 23

Område Nicolai

Ekonomiprogrammet
Försäljning- och serviceprogrammet

Vård- och omsorgsprogrammet
Per Ivehammar
per.ivehammar@nykoping.se
073-773 71 04

Område Skavsta

Fordons- och transportprogrammet
Flygteknikprogrammet
Jonas Axelsson
jonas.axelsson@nykoping.se
073-773 71 43 

Kontakta oss

Rektor och skolchef
Heléne Linder
helene.linder@nykoping.se

Chef Division utbildning
Peter Ekedahl
peter.ekedahl@nykoping.se

Nyköpings kommun 
Division utbildning
Ö. Rundgatan 11
611 83 Nyköping
Växel 0155-24 80 00

Administrationen

0155-24 80 80

Öppettider kl 8-16 varje helgfri vardag 
Lunchstängt kl 12-13

Gripen 
Besöksadress: Svedelius väg 7-11

Nico 
Besöksadress: Västra Storgatan 42

Skavsta 
Besöksadress: General Schybergs väg 12-14

Gemensam mejladress för alla gymnasieskolor: 
nykopingsgymnasium@nykoping.se

 

Kontaktformulär

För att vi ska veta att du inte är en robot - skriv in ordet Nyk här:
Öppna sidomeny