Idrottsstipendier
Här presenteras de idrottare som under 2022 tävlat och vunnit guld i svenska mästerskap, placerat sig på pallplats i europeiska mästerskap eller världsmästerskap.
Alla pristagare får ett minnespris, som är tillverkat av konstnären George Badawi. Minnespriserna delas ut på Nationaldagen 2023. De idrottare som ingår i ett lag delar på ett minnespris och får dessutom en egen medalj. Kultur- och fritidsnämnden delar också ut en prissumma till föreningarna. Föreningen bestämmer tillsammans med medaljörerna hur prissumman ska användas.
Programmet för nationaldagen finns på Nykopingsguiden.se/nationaldagen
Löparklubben Nyköpings Runners
Namn |
Gren |
Björn Linqvist | VM-brons, SM-guld löpning |
Tommy Ericsson | 5 SM-guld löpning |
Viveka Ruffel | 2 VM-guld, 1 VM-silver, 4 SM-guld löpning |
Nyköpings BIS Friidrott
Namn |
Gren |
Cajsa Alenius | SM-guld, 4 KM Terräng |
Christian Albing | 3 SM-guld, 60m Häck, Längd, Tresteg |
Christer Svensson | SM-guld, Femkamp |
Jenny Rosén | 3 SM-guld, Stav, Femkamp, 60m Häck |
Leif Gödecke | SM-guld, Höjd |
Nyköpings Forspaddlare
Namn |
Gren |
Gustav Fiander | SM-guld, Kanotslalom K1 H18 |
Calle Fiander | SM-guld, Kanotslalom C1 H18 |
Ossian Fiander | SM-guld, Kanotslalom Lag Senior |
Nyköpings Kanotklubb
Namn |
Gren |
|
Dennis Kernen | SM-guld, K1 | |
Rebecka Georgsdotter | 2 SM-guld, K1 | |
Karl Brodén | SM-guld, K1 | |
Erik Andersson | Vm-silver K2, SM-guld K1 | |
LAG | ||
Rebecka Georgsdotter | Vendela Kühne | SM-guld Shorttrack Marathon |
Dennis Kernen | Erik Andersson | SM-guld K2 |
Mathias Lindén | Kacper Pettersson | SM-guld K2 |
Isak Heintz Åhlin | Adrian Berg | SM-guld K4 |
Arvid Lindberg | Theodor Ytterdahl | |
Anton Andersson | Erik Andersson | SM-guld K4 |
Karl Brodén | Dennis Kernen | |
Rebecka Georgedotter | Vendela Kühne | SM-guld K4 |
Anton Andersson | Dennis Kerem | |
Adrian Berg | Theodor Ytterdahl | 2 SM-guld K4 |
Arvid Lindeberg | Isak Heintz Åhlin | |
Anton Andersson | Dennis Kerem | SM-guld K4 |
Karl Brodén | Kacper Pettersson | |
Kacper Pettersson | Erik Andersson | 2 SM-guld K4 |
Dennis Kerem | Karl Brodén |
Nyköpings Orienteringsklubb
Namn |
Gren |
Hans-Ove Eriksson | SM-guld Orientering |
Ulf Hylander | SM-guld Skidorientering |
Inga Johansson | SM-guld Orientering |
Nyköpings Vattenskidklubb
Namn |
Gren |
|
Odd Brådhe | EM-Silver Trick | |
Viktor Råström | SM-guld Slalom | |
Jacob Bogne | SM-guld Slalom | |
Linnea Cederqvist | EM-brons Slalom | |
Lag | ||
Odd Bradhe | Jakob Bogne | SM-guld Team |
Vilgot Österlund | Leo Cederquist | |
Viktor Råstöm | Linnea Cederquist | |
Daniel Gravander |
Stenbro Bågskyttesällskap
Namn |
Gren |
Jonatan Andersson | SM-guld, Jakt |
Lennart Asklund | 2 SM-guld Jakt, 3D |
Viola Bäcklund | SM-guld, 3D |
Björn Jansson | SM-guld, Jakt |
MGK 49 Nyköping
Namn |
Gren |
Anton Eriksson | VM-guld Äventyrsgolf, 2 SM-guld Bangolf |
Östra Sörmland Lantliga Ryttarförening
LAG |
Gren |
Henrik Von Eckermann | VM-guld Hoppning |
Alva Johansen |
Dennis Kernen |
Rebecka Gustafsson Lönnroth |
William Berg |
Erik |
Andersson |
Pär Lindén |
Moa Lindén |
Magnus Lindén |
Malin Andersson |
Karl Brodén |
Adrian Berg |
Mathias Lindén |
Tove Andersson |
Erik Backrud |
Axel af Klerker |