Brand på förskolan Gula Villan i Jönåker
Strax innan kl 22.00 på fredagskvällen 14 november bröt en brand ut i Jönåkers förskola Gula Villan. Branden är fullt utvecklad och flera enheter från räddningstjänsten är på plats och arbetar.
Division utbildning har gått upp i stab och planerar för ersättningslokaler inför måndag 17 november, för att kunna ta emot förskolebarnen och säkerställa att verksamheten kan fortsätta som vanligt.
Vårdnadshavare och berörd skolpersonal kommer att få separat information under helgen.
Stöd och frågor
Kommunens POSOM-grupp (psykiskt och socialt omhändertagande) kommer att finnas på plats vid Jönåkers skola lördag 15 november mellan kl. 12–14 för att svara på frågor och ge stöd till den som behöver. Syftet är att skapa trygghet och finnas nära för både barn, vårdnadshavare och personal. Läs mer om POSOM på kommunens webbplats.
Texten uppdateras löpande.