Tekniskt fel stoppar isen på Rosvalla

3 september 2025
Kommun och politik Uppleva och göra

Under lördagen 30 augusti gick en värmeväxlare sönder i kylaggregatet som försörjer de två ishallarna på Rosvalla med is. Felet innebär att det inte finns möjlighet att erbjuda is i någon av hallarna just nu. 

Arbetet med att lösa situationen pågår för fullt. Bedömningen är att isen tidigast kan vara tillbaka på onsdag 10 september i en av hallarna med hjälp av en tillfällig lösning. Orsaken till att det dröjer är att den tillfälliga anläggningen behöver transporteras till Nyköping, installeras och kalibreras innan den kan tas i drift. Det är avancerade maskiner och varje steg i processen tar tid och kräver resurser. 

- Vi har is elva månader om året på Rosvalla och det gör förstås att aggregatet har varit hårt belastat, men inga tecken tydde på att det var på väg att gå sönder. Vi är medvetna om att situationen påverkar hundratals barn, ungdomar och vuxna som tränar och tävlar på Rosvalla och arbetar nu hårt med lösningar på både kort och lång sikt, säger Ola Pettersson, chef för division Näringsliv, kultur och fritid i Nyköpings kommun. 

För en lösning på längre sikt behöver en ny värmeväxlare installeras. Det innebär en större investering som kommer att tas upp för beslut i kommunen. Hur stora kostnaderna blir för både den kortsiktiga och den långsiktiga lösningen är i dagsläget för tidigt att säga.

Dialog förs med de föreningar som är direkt berörda.