Nya lagkrav för strandskydd från 1 juli 2025
Från och med 1 juli 2025 träder flera viktiga förändringar i strandskyddet i kraft.
Syftet med lagändringarna är att skapa ett mer flexibelt strandskydd, samtidigt som viktiga natur- och friluftsvärden fortsatt skyddas.
Vad innebär lagändringarna?
- Mindre vatten innebär mindre skydd. Det generella strandskyddet tas bort vid insjöar som är mindre än 1 hektar och vattendrag som är smalare än 2 meter (mätt vid medelvattenstånd).
- Strandskyddet gäller inte längre för sjöar och vattendrag som har anlagts efter den 30 juni 1975.
- Undantaget för areella näringar (som jordbruk, skogsbruk och rennäring) utökas. Nu omfattas även vattenbruk.
- Det införs en ny möjlighet att få dispens från strandskyddet för verksamheter med liten påverkan på miljön, till exempel småföretag på landsbygden.
- Länsstyrelsen får möjligheten att upphäva strandskyddet vid vattendrag som är smalare än 3 meter.
Trots att det generella skyddet tas bort, kan länsstyrelsen besluta om strandskydd i dessa områden om det finns särskilda skäl, till exempel för att bevara biologisk mångfald eller allmänhetens tillgång till strandområden.
Mer information
Läs mer om lagändringen på Naturvårdsverkets webbplats.