Förhöjda halter av mangan och järn

20 augusti 2025
Driftstörningar

Uppdaterad: 250828
Efter några veckors systematisk spolning av vattenledningar är nu halterna av järn och mangan åter på godkända nivåer på de flesta platser i Nyköping. På några platser gäller särskilda rekommendationer för modersmjölkersättning. 

Efter några veckors systematisk spolning av vattenledningar är nu halterna av järn och mangan åter på godkända nivåer på de flesta platser. 

På några platser är halterna för järn och mangan fortsatt något förhöjda:

Högbrunn, Gumsbacken, Enstaberga och Vrena.

Halterna är inte så höga att något alternativt dricksvatten behövs, men spolning och provtagning fortsätter. Här är Livsmedelsverkets rekommendation att spädbarn som får modersmjölksersättning ska ha en modersmjölksersättning som om har det jämförelsevis lägsta innehållet av mangan. För övriga grupper bedöms det inte föreligga någon hälsorisk. Läs mer om rekommendationerna på Livsmedelsverket: Mangan

Denna information uppdateras varje vecka.

Uppdaterad: 2025-08-29