Workshop för Digitala Nyköping

16 april 2021
Allmänt
Tid: 10:30
Plats: Sunlight Hotel och digitalt via Teams

Vi behöver dina idéer! Varmt välkommen att delta i workshop för att forma Digitala Nyköping.

Syftet med Digitala Nyköping är att stärka handel, besöksnäring och KKN genom att tillgängliggöra och marknadsföra utbud som tillhandahålls av fysiska försäljningsställen. Dessutom innebär detta också en ökad service till invånare och besökare samt stärker Nyköping som destination.

Workshopparna kommer ledas Anette Strömberg, forskare på Mälardalens Högskola, och utgår från processverktyget ”Vykort från framtiden” för att på bästa sätt få fram många spännande idéer och utmaningar som vi för in i arbetet med Digitala Nyköping.

Våra workshops genomförs 13 och 16 april och du kan välja någon av följande tider:

13 april 10.00 - 12.30 (kaffe och fralla serveras 10.00)
16 april 10.30 - 13.00 (kaffe och matig smörgås serveras 11.30)
16 april 13.30 - 16.00 (fika serveras 15.00)

Plats: Sunlight Hotel eller digitalt via Teams

Anmälan till bengt@nysam.se senast 8 april. Vi har plats för max 8 personer på plats vid Sunlight och 10 personer digitalt. Ange dag och tid samt om du deltar på plats eller digitalt.
För frågor kontakta Bengt Jansson på e-post eller 070-598 05 55.

 

Om projekt Digitala Nyköping
Genom Digitala Nyköping ska vi tillsammans skapa en digital version av Nyköping där medborgare, besökare och den som är nyfiken på oss kan ta del av Nyköpings fysiska utbud även digitalt. Projektet drivs av Nysam i samverkan med Sörmlands Sparbank, Nyköpings IT-kluster NYKIT, Sörmlands Media, Länsförsäkringar Södermanland, Region Sörmland och Nyköpings kommun.
Till julhandeln 2021 ska en digital version av Nyköping lanseras.