---
title: Samverkan förskola och hem
url: https://www.nykoping.se/barn-och-utbildning/forskola-och-pedagogisk-verksamhet/stigtomta-forskola/delaktighet-och-inflytande
language: sv
updated: 2026-03-11
---

# Samverkan förskola och hem

Under den föräldraaktiva introduktionen läggs grunden för att du som vårdnadshavare ska ha en god insyn i utbildningen, du lär känna pedagogerna och genom dig lär vi känna ditt barn. Vi önskar ett nära samarbete med dig som vårdnadshavare för tillsammans kan vi skapa de bästa förutsättningarna för ditt barns vistelse på förskolan. Några veckor efter introduktionen har vi ett uppföljningssamtal med dig som vårdnadshavare.

Vi skickar ut månadsbrev, bjuder in dig som vårdnadshavare till utvecklingsamtal samt föräldramöte ca en gång per termin. Vi anordnar ibland även andra typer av möten t ex öppet hus eller luciafirande där du som vårdnadshavare är välkommen att delta.

Två dagar per termin har pedagogerna kompetensutveckling och då är förskolan stängd.

Vi strävar hela tiden efter att erbjuda en utbildning av hög kvalitet. Därför tar vi tacksamt emot dina synpunkter. [Här kan du lämna förslag, beröm och klagomål.](https://www.nykoping.se/kommun--politik/politik-och-demokrati/paverka/synpunkter-och-klagomal/)