---
title: Nyköping vill bli PEP-kommun
url: https://www.nykoping.se/arkiv/nyheter/nykoping-vill-bli-pep-kommun
language: sv
updated: 2026-05-05
---

# Nyköping vill bli PEP-kommun

### Vad är PEP-kommun?

PEP-kommun är ett projekt som hjälper kommuner att dela erfarenheter och kunskap med varandra. Genom att vara med i projektet kan Nyköping lära sig av andra och använda beprövade metoder för att skapa en hälsosam miljö för barn och unga. Det kan handla om saker som skolprogram, säkra sätt att ta sig till skolan, hälsosam mat och en stad som är anpassad för barn.

### Varför är det viktigt?

Projektet betonar att det är viktigt att samarbeta över olika områden och att anpassa insatserna till vad som fungerar bäst i Nyköping. Det ger kommunen möjlighet att skapa lösningar som passar just deras behov.

### Vad får Nyköping ut av det?

Genom att delta får Nyköping tillgång till forskning och experthjälp, vilket kan stärka kommunens arbete med folkhälsa. Det kan också hjälpa till att skapa en sammanhängande strategi för att förbättra hälsan hos barn och unga, vilket kan leda till långsiktiga positiva effekter. Vi blir också en av de kommuner som bidrar till forskningen, som kan hjälpa fler kommuner till bättre resultat.

[Länk till kommunstyrelsens underliggande handlingar inför beslutet.](https://www.nykoping.se/kommun--politik/politik-och-demokrati/kommunstyrelsen/)