---
title: Hög manganhalt i Jönåkers dricksvatten
url: https://www.nykoping.se/arkiv/nyheter/hog-manganhalt-i-jonakers-dricksvatten
language: sv
updated: 2026-05-05
---

# Hög manganhalt i Jönåkers dricksvatten

Nyköpings kommun har fått ett 15-tal synpunkter om missfärgat vatten och att dricksvattnet har en lukt och smak av järn i Jönåker. Ledningarna har spolats och provtagning av vattnet gjorts. En vattentank med alternativt vatten står uppställd på Villavägen 4.

Den extra provtagningen visar på halter av mangan 0,3 mg/l och järn 0,6 mg/l.
I det kommunala dricksvattnet är gränsvärdet för mangan 0,05 milligram/l, för privata brunnar är riktvärdet 0,3 milligram/l och WHOs hälsobaserade riktvärde är 0,4 milligram/l. Gränsvärde för järn är 0,2 mg/l.

- För att få bort de här avlagringarna som uppstått i ledningsnätet fortsätter vi att systematiska spola ledningarna. Provtagningarna fortsätter också för att kontrollera att vi lyckas, säger Richard Axelsson, driftchef på Nyköping vatten.

### Modersmjölksersättning med lågt innehåll av mangan

Enligt Livsmedelsverket bör små barn som får modersmjölksersättning blandat med manganhaltigt vatten få en ersättning som har det jämförelsevis lägsta innehållet av mangan för att det inte ska bli för mycket, om vattnet har manganhalter mellan 0,05 och 0,4 mg/l.

Hos små barn är reglersystemet i tarmen inte fullt utvecklat vilket gör att det finns en risk att de får i sig för mycket mangan från mat och dricksvatten. Mangan förekommer naturligt i berggrunden och sprids via grundvattnet och i vår mat. Mangan som näringsämne behövs i små mängder och deltar till exempel i kroppens omsättning av kolhydrater och protein.

-    Vi har skickat ut information via sms och på nykoping.se/driftstorningar. Där kommer vi också att informera när halterna är normala igen, säger Richard Axelsson, driftchef på Nyköping vatten.