---
title: Nyhetssammanfattning vecka 2
url: https://www.nykoping.se/arkiv/arkiverade-nyheter/2021/nyhetssammanfattning-vecka-2-2021
language: sv
updated: 2025-07-04
---

# Nyhetssammanfattning vecka 2

## Vaccinationsstart för personer med hemtjänst och hemsjukvård

Från och med nästa vecka, vecka 3, startar Region Sörmland vaccinationen mot covid-19 av personer som har hemsjukvård och hemtjänst. Vaccinationerna sker på vårdcentralerna. Vaccinerbjudandet gäller även de som bor tillsammans med någon som har hemtjänst eller hemsjukvård samt personer över 90 år.

[Länk till nyheten om vaccinationsstart.](https://www.nykoping.se/arkiv/arkiverade-nyheter/2021/vaccinationsstart-for-personer-med-hemtjanst-och-hemsjukvard/)

## Internationellt fordonsföretag etablerar ny fabrik i Nyköping

Det nederländska bolaget BOSAL presenterade idag sitt beslut att etablera en ny produktionsanläggning och ett kompetenscenter i Nyköping. Anläggningen i Nyköping ska på sikt ha cirka 200-400 anställda. Rekryteringar av erfarna medarbetare inleds redan första kvartalet 2021. Det presenterades på en presskonferens på torsdagen den 14 januari, som du kan titta på i efterhand.

[Länk till nyheten om BOSAL.](https://www.nykoping.se/arkiv/arkiverade-nyheter/2021/internationellt-fordonsforetag-etablerar-ny-fabrik-i-nykoping/)