---
title: Lättnader i restriktioner 15 juli
url: https://www.nykoping.se/arkiv/arkiverade-nyheter/2021/lattnader-i-restriktioner-15-juli
language: sv
updated: 2025-07-04
---

# Lättnader i restriktioner 15 juli

Folkhälsomyndigheten bedömer att anpassningen av smittskyddsåtgärder kan fortsätta som planerat.

Exempel på restriktioner som hävs:

- Platsbegränsningen på fjärrtåg och långfärdsbussar tas bort.

- Rådet om begränsningar av antalet passagerare per fordon i kollektivtrafiken tas bort.

- Kommunernas möjlighet att besluta om vistelseförbud för till exempel parker och badplatser upphävs.

- Butiker, gym, simhallar, frisörsalonger, museer, nöjes- och djurparker slipper krav på visst antal kvadratmeter per person.

Läs mer på [krisinformation.se](https://www.krisinformation.se/detta-kan-handa/handelser-och-storningar/20192/myndigheterna-om-det-nya-coronaviruset/coronapandemin-detta-galler-just-nu) om vilka råd och restriktioner som gäller just nu.

## Åtgärder för medarbetare i Nyköpings kommun kvarstår

Folkhälsomyndigheten uppmanar alla att även i fortsättningen stanna hemma och testa sig vid symtom på covid-19, arbeta hemifrån så ofta det är möjligt (till och med 30 september i skrivande stund), hålla avstånd till andra och undvika miljöer med trängsel.

Alla verksamheter i Sverige ska fortsatt vidta lämpliga åtgärder för att undvika smittspridning av covid-19. Det är särskilt viktigt att ta hänsyn till personer i riskgrupper.

Därför kvarstår åtgärderna i stort sett i sin helhet som Nyköpings kommun har vidtagit för medarbetare.

Läs mer om lättnaderna av restriktionerna:
[Folkhälsomyndighetens webbplats](https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/skydda-dig-och-andra/anpassning-av-atgarder-mot-spridning-av-covid-19/)
[Regeringens webbplats](https://www.regeringen.se/pressmeddelanden/2021/07/anpassning-av-restriktioner-fran-15-juli/)